УЗД органів малого тазу (ОМТ)

УЗД органів малого тазу (ОМТ)

УЗД малого тазу – проста, абсолютно безболісна і нешкідлива методика вивчення органів нижній частині черевної порожнини. До неї часто вдаються для обстеження чоловіків, жінок і дітей. Можливості діагноста при проведенні процедури необмежені – існує кілька методик, що дозволяють провести найбільш ретельний огляд внутрішніх органів малого тазу (ОМТ).

Особливості та види дослідження

В основі ультразвукової діагностики лежить принцип ехолокації, тобто хвильові коливання, що випромінюються датчиком апарату, відбиваються від тканинних структур і передаються на комп’ютер. Потім інформація обробляється спеціальною програмою, і отримане зображення досліджуваного органу виводиться на екран монітора – стає доступним для вивчення.

Різниця в анатомічній будові тканин і зміна їх структури при виникненні захворювань дозволяє робити висновки з отриманого зображення або фото органу про наявність або відсутність патологічних процесів у досліджуваній ділянці. Щоб отримати максимально точні результати, лікарі намагаються вибрати найбільш підходящу методику. Саме тому ультразвукове дослідження органів, розташованих в малому тазі, проводиться трьома способами, що дозволяють виконати процедуру якомога якісніше. До них відносяться абдомінальне, трансректальне і трансвагінальне УЗД ОМТ.

Абдомінальне УЗ-дослідження ОМТ

Даний вид методики найбільш поширений і комфортний як для пацієнта, так і для діагноста. Тому, якщо немає яких-небудь протипоказань для проведення, призначать саме його. Тому що в цьому випадку робиться УЗД малого тазу найпростішим водінням випромінювача по низу живота, захоплюючи проекції всіх вакансій органів. Таке УЗД малого тазу дозволяє оглянути у пацієнтів обох статей сечовий міхур, матку, фаллопієві труби, яєчники у жінок, і у чоловіків – передміхурову залозу і насінні бульбашки

Щоб обстеження дало повну картину, пацієнту необхідно заздалегідь підготуватися, і за 3-4 дні до процедури виключити з раціону їжу, волає метеоризм. До таких продуктів належать бобові, сирі овочі і фрукти, жирні сорти м’яса, риби, сирів, молочна продукція, крім нежирного сиру, копченості, соління і гостра їжа. Також слід виключити алкоголь, газовані напої і воду. В іншому випадку в кишечнику будуть накопичуватися гази, що може спотворити результати обстеження.

Крім дієти, можна два дні вживати препарати, що містять ферменти підшлункової залози, такі як Мезим, Фестал або їх аналоги. Це допоможе перетравленню їжі, що знизить утворення газів у кишечнику. Також при схильності до закрепів потрібно приймати проносні препарати для регулярного відходження калових мас. На процедуру треба обов’язково прийти з наповненим сечовим міхуром – це забезпечить якісну візуалізацію матки, яєчників, сечового міхура, передміхурової залози і сім’яних пухирців у чоловіків.

Наповнений міхур підніме петлі кишечника, дозволяючи лікаря дослідити важкодоступні ділянки органів.

Трансректальне УЛЬТРАЗВУКОВЕ дослідження (ТРУЗД)

Найчастішим показанням трансректального обстеження ультразвуком є необхідність вивчення простати і сім’яних пухирців. Лише в окремих випадках процедура проводиться жінкам, якщо потрібно дослідити їх статеві органи або сечовий міхур. Це може бути пов’язано з ураженням поверхні шкіри в області малого тазу або піхви, що не дозволяє виконати більш відповідні діагностичні методики.

Принцип виконання ТРУЗД у чоловіків

Для проведення обстеження обов’язково потрібно буде очистити кишечник, тому як роблять УЗД малого тазу трансректальним методом шляхом введення в пряму кишку спеціального випромінювача. Процедура не є болючою, так як діаметр датчика невеликий, входить легко і безболісно і для зниження неприємних відчуттів діагност наносить на нього спеціальний гель.

Сечовий міхур при такому обстеженні повинен бути порожнім, так як, в іншому випадку, він буде тільки заважати оглядати органи, здавлюючи їх. Процедура, так само як і дві інші, триває приблизно 20 хвилин, лише в окремих випадках може затягнутися у зв’язку з детальним вивченням спірної ділянки досліджуваного органу.

Трансвагінальне УЗД

Дана методика застосовується досить часто, тому що показує УЗД малого тазу велика кількість захворювань жіночої репродуктивної сфери, а також сечовивідної системи. Процедура проводиться шляхом введення в піхву спеціально призначеного випромінювача, діаметр якого не перевищує 3 див. Такий спосіб не вимагає повністю наповненого сечового міхура, достатньо буде просто за години дві перед дослідженням не мочитися.

Трасвагинальный метод дозволяє оцінити стан ендометрію (внутрішнього маткового шару), міометрія (м’язової оболонки) і яєчників. Метод, який вивчає товщину ендометрію та її відхилення від норми, називається М-Ехо, і вважається обов’язковим при проведенні діагностичних заходів в профілактичних цілях. Обстеження дає можливість виявити аномальний розвиток жіночих дітородних органів, наявність поліпозних і кістозних утворень, а також онкологічних формувань. Процедура з імовірністю 98% покаже причини безпліддя, які при інших обстеженнях визначити не вдалося.

Для жінок дітородного віку, у яких ще не настав клімакс, існують певні рекомендації, коли слід пройти діагностику. Оптимально буде, якщо провести її в перші 7-10 днів циклу, так як саме в цей час найпростіше виявити хвороби матки, яєчників, розпізнати полікістоз, ерозію та інші порушення. У разі підозри на міому (доброякісна пухлина м’язового шару матки УЗД краще зробити після закінчення місячних.

Для виявлення ендометріозу необхідно обстежитися перед менструацією. При плануванні вагітності та інших ситуаціях, які потребують моніторингу фолликулогенеза, процедура проводиться на 5, 9 та 14-17 дні циклу. У разі нерегулярних місячних або після настання менопаузи день проведення діагностики значення не має. За таким же принципом діють у випадку екстрених ситуацій, що потребують термінової медичної допомоги.

УЗД дозволяє дізнатися про вагітності на 1-2 тижні

Для жінок дітородного віку така процедура інколи може стати причиною радості, тому що показує УЗД органів малого тазу вагітність на початкових термінах, іноді навіть раніше, ніж тести. І потім вже для спостереження розвитку плода процедуру проводять як мінімум три рази за період виношування – по одному разу в кожному триместрі. А в разі необхідності її можна проводити і частіше – адже ультразвук не має шкідливого впливу ні на організм мами, ні на малюка.

Коли необхідна ультразвукова діагностика

Процедура обстеження органів малого тазу застосовується при таких проявах, які свідчать про можливу присутність патологічних процесів в органах. До них відносяться:

 • больові відчуття тягнучого, колючого, ріжучого характеру в нижній частині живота;
 • травматичні ушкодження сечостатевої системи та органів малого таза;
 • часті помилкові позиви до спорожнення сечового міхура:
 • порушення дітородної функції;
 • домішка гною або крові в сечі;
 • болі при сечовипусканні.

Крім того, у жінок:

 • кровотечі, не пов’язані з нормальним менструальним циклом;
 • порушення регулярності циклу і інші його патології.

А також у чоловіків:

 • зниження статевої активності;
 • еректильна дисфункція.

Також процедура проводиться при необхідності спостереження розташованих в малому тазі новоутворень доброякісного і злоякісного характеру. Дітям обстеження призначається для пошуку причин передчасного статевого дозрівання або його затримки і вивчення аномалій ОМТ (наприклад, гермафродитных геніталій). Крім усього іншого, УЗД призначається при проведенні біопсії ОМТ, пункції та різних хірургічних втручаннях, а також при призначенні жінкам гормональних контрацептивів і встановлення внутрішньоматкових.

Які можна виявити патології

У процесі проведення діагностики лікаря представляється можливим виявити досить широкий діапазон захворювань органів, розташованих в малому тазу. До таких патологій відносяться:

 • запальні процеси – аднексит, сальпінгоофорит, ендометрит, уретрит;
 • доброякісні новоутворення – кіста, міома, фіброма, аденома;
 • ендометріоз, гіпер – або гіпоплазія ендометрію;
 • камені в сечоводах і сечовому міхурі.

 

Кіста яєчника – досить поширена патологія жіночої репродуктивної сфери

При проведенні УЗД ОМТ з допплерографією лікар може вивчити характер і особливості кровообігу у досліджуваній ділянці, та установити причини його порушення, такі як утворення тромботичних мас, які перекривають просвіт судин, стеноз кровоносних русел за рахунок атеросклеротичних бляшок, вроджені судинні мальформації, онкологічні процеси.

Така об’ємна інформація дає можливість отримати повну картину органів ОМТ, і на основі отриманих результатів лікаря буде нескладно зробити висновок і виставити остаточний діагноз.

Розшифровка матеріалів дослідження

На підставі отриманого зображення у результаті фіксування відображених ультразвукових хвиль, діагност проводить оцінку стану досліджуваних ділянок тазових органів. У ході процедури вивчаються розміри і ехогенність структури. Як правило, таке дослідження проводить не сонолог широкого профілю, а уролог або гінеколог.

Діагност оцінює розміри, структуру, розташування матки та шийки матки, яєчників і сечового міхура. Визначає наявність в яєчниках фолікулів, каменів у нирках і сечовому міхурі, а також патологічних утворень у вищевказаних органах і товстому кишечнику. У лікарському висновку лікар докладно описує всі наявні порушення або вказує, що відхилень від норми не виявлено.

При виявленні ущільнення маткових стінок або труб, лікар, швидше за все, зробить висновок про наявність онкологічного процесу. Овальні або круглі ділянки на зображенні, як правило, виявляються фибромами або кістами. Зменшення розмірів матки і при цьому збільшення яєчників свідчить про формування полікістозу. Зміни ехогенності в шарах матки підтвердить наявність міоми або ендометріозу.

Але, безумовно, неспеціаліст не зможе розібратися в результатах УЗД, і навіть діагност не виставляє заключний діагноз. Він лише описує картину стану органів, а всі висновки вже робить лікар, профилирующийся в конкретній області. Тому пацієнту на руки видаються результати на фото та на електронних носіях і він відправляється для консультації до профільного фахівця для призначення, при необхідності, лікувальних заходів.

Слід пам’ятати, що будь-який, навіть незначний симптом може бути наслідком розвивається патологічного процесу, і не треба переконувати себе, що він сам пройде. УЗД ОМТ проста і зовсім безболісна процедура, яка з великою ймовірністю дасть високоінформативні результати. А якщо є сумніви або непорозуміння, то можна почитати множинні відгуки пройшли її і зі спокійною душею відправлятися на обстеження.

Leave a Comment (0) ↓