УЗД підшлункової залози

УЗД підшлункової залози

Рапсгеаѕ (або підшлункова залоза) є великим травним органом, який має зовнішньо – і внутрішньо-секреторними функціями – бере участь у регуляції обмінних процесів, виробляє інсулін (біологічно активна речовина, що забезпечує доставку глюкози з циркулюючого кровотоку в клітини тканин людського організму). Порушення його функціональної діяльності призводить до серйозних розладів стану здоров’я людини.

Зміст статті:

Патологічні зміни в органі можна виявити при вивченні її форми, розмірів і структури. Для діагностики захворювань цієї важливої залози практикуючі фахівці використовують ультразвукове дослідження. У нашій статті ми докладно опишемо особливості його проведення, виконання необхідних підготовчих заходів до процедури і що означає розшифровка УЗД підшлункової залози.

Анатомічні особливості органу

Підшлункова залоза має витягнуту форму – її зовнішній вигляд нагадує «кому». Орган розділений на три частини:

 • Головку – найбільш широку частку, щільно оточену 12-палої кишкою.
 • Тіло – найдовшу частку, що прилягає до шлунку.
 • Хвіст – знаходиться за «сусідству» з селезінкою і лівої надниркової залози.

Доставка готового панкреатичного секрету в травну систему здійснюється по головній магістралі органу – Вирсунгову протоку, що має протяжність по всій його довжині, в нього вливаються більш дрібні секреторні канали. У новонародженого немовляти довжина даного органу складає 5,5 см, у однорічної дитини вона досягає 7 див. Початковий розмір голівки – 1 см, остаточне формування рапсгеаѕ закінчується до сімнадцятирічному віці.

Показники норми підшлункової залози обчислюються лікарем за спеціальними таблицями – вік і вага дітей впливають на характеристики її анатомічних складових.


Нормальні розміри підшлункової залози у дорослої людини коливаються в наступних межах:

 • вага – від 80 до 100 м;
 • довжина – від 16 до 22 см;
 • ширина – близько 9 см;
 • товщина – від 1,6 до 3,3 см;
 • товщина головки – від 1,5 до 3,2 см, її довжина – від 1,75 до 2,5 см;
 • довжина тіла не перевищує 2,5 см;
 • довжина хвоста – від 1,5 до 3,5 см;
 • ширина магістрального каналу – від 1,5 до 2 мм.

При відсутності проблем зі здоров’ям цей найважливіший ендокринний і травний орган має S-подібну форму і однорідну структуру дрібних часток, які виробляють травний сік і речовини, що регулюють вуглеводний обмін.

УЗД підшлункової залози є важливим етапом діагностування патологічних змін її тканин – орган прихований в задній частині черевної порожнини, його візуалізація можлива тільки за допомогою ультразвукового сканера

Які можна виявити патології

Сонографія є абсолютно безболісною процедурою і не займає великої кількості часу. Ультразвуковий датчик і гелевидний провідник дозволяє кваліфікованого фахівця:

 • вивчити стан підшлункової залози, її розміри і форму;
 • діагностувати можливі патологічні процеси;
 • взяти пункцію для подальшого детального аналізу.

Функціональна діяльність органів травної системи взаємопов’язана і багато патологічні зміни поширюються на печінку, жовчний міхур і його протоки – саме тому на УЗД важливо також оцінити їх стан. Ультрасонографія надає детальну інформацію про структуру органів, саме тому цей метод особливо затребуваний при діагностуванні багатьох недуг:

 • Липоматозы – опухолеподобного розростання ліпідної тканини. Підвищена ехогенність і поява більш світлих ділянок залози свідчить про заміщення здорових клітин жировими.
 • Гострого або хронічного панкреатиту, при якому орган збільшується, змінюються його контури, стінки магістрального протоки нерівномірно розширюються.
 • Пухлиноподібних утворень відбувається заміщення нормальних клітин паренхіми фіброзною тканиною. Розміри залози непропорційні, її головка зміщена.
 • Запалення голівки – ехогенність рапсгеаѕ змінена, розміри збільшені, протоки звужені.

Протипоказань для ультразвукового сканування підшлункової залози на сьогоднішній день не встановлено – даний спосіб обстеження виконують вагітним жінкам і новонародженим дітям. Показаннями для виконання обстеження є:

 • хворобливі відчуття вгорі живота і нудота після прийому їжі;
 • зниження апетиту;
 • підвищення температури нез’ясованого походження;
 • різке зменшення маси тіла;
 • підозра на пухлиноподібне утворення;
 • важкі наслідки гострого запалення паренхіматозної тканини вісцеральних органів – асцит, гематома або абсцес;
 • підвищення концентрації глюкози в крові;
 • наявність в калових масах патологічних домішок;
 • травми черевної порожнини.
УЗД дозволяє виявити зміну структури тканин органу та стану його проток, наявність новоутворень, їх вид і точне місце розташування

Особливості попередньої підготовки

Для отримання достовірних результатів необхідно отримати рекомендації фахівця, який буде виконувати сонографію. Зазвичай пацієнт повинен дотримуватися спеціальний режим харчування, що виключає алкогольні і газовані напої, жирні, смажені і гострі страви, копченості, маринади, продукти, які спричиняють метеоризм. Напередодні ультразвукової діагностики пацієнт може прийняти проносне засіб. Вечеря має бути легкою і не пізніше ніж за 10 годин до обстеження. Безпосередньо перед процедурою забороняється їсти, пити і палити.

Підсумкові дані УЗД підшлункової залози у дорослих людей залежать саме від правильно виконаних підготовчих заходів – суворе виконання спеціальної дієти і дотримання всіх порад лікаря дозволяє отримати достовірні результати.

Норма підшлункової залози за результатами УЗД

При оцінюванні підсумкових даних обстеження фахівці враховують стать пацієнта, його вік і масу тіла. Референсними значеннями параметрів органу у дітей, дорослих чоловіків і жінок є однорідна структура – гомогенна і дрібнозерниста, чіткі контури всіх складових частин, середній показник эхогенных ознак (відбивної здатності, порівнянної з ехогенністю печінки).

Перелік продовжують відсутність змін артерій підшлункової залози – розширення або звуження їх просвіту, подовження і випрямлення, нечіткості або стертості контурів судинного малюнка, обриву судин і дефекту їх стінок, розміри підшлункової залози в нормі, відсутність розширення Вірсунговому протоки.

На що вказують відхилення від середніх значень?

Остаточний діагноз ставиться кваліфікованим фахівцем на підставі аналізу наступних параметрів.

Відхилення розмірів підшлункової залози

Розширення Вірсунговому протоки більше 3 мм вказує на хронічний панкреатит, при введення секретину (пептидного гормону, що стимулює функцію рапсгеаѕ) його параметри не змінюються. Про наявність новоутворення в залозі свідчить збільшення діаметра органу або окремих його частин. Звуження магістрального протоки спостерігається при кістозних утвореннях. Для злоякісної пухлини головки характерне значне її збільшення – понад 35 мм. Саме завдяки ультразвуковому дослідженню діагностуються приблизно 10% онкологічних захворювань підшлункової залози.

Під час проведення ультразвукової діагностики підшлункової залози, в залежності від її стану, лікар може взяти пункцію для подальшого лабораторного обстеження

Зміна обрисів часток залози

Про наявність запального процесу свідчить зображення з розпливчастими контурами, проте в деяких випадках набряклість органу може бути викликана гастритом, виразковою хворобою шлунка і 12-палої кишки. Опукла, гладка форма контурів окремих ділянок спостерігається при кістозних зміни або абсцес. Нерівність кордонів вказує на панкреатит або пухлиноподібне утворення, яке характеризується індивідуальними параметрами – їх враховує досвідчений лікар-сонолог.

При виявленні конкрементів (каменів) оцінюються їх конкретні кордону. Кістозні вузли характеризуються нечітко вираженими контурами.

Показники структури

Середня щільність підшлункової залози має схожість зі структурою селезінки і печінки. В результатах УЗД вказують наявність невеликих вкраплень в зернисту структуру і рівномірну ехогенність – її збільшення свідчить про хронічному панкреатиті, присутність конкрементів, наявність пухлиноподібного освіти. Відсутність відображення високочастотних хвиль спостерігається при кістозних змін та абсцесі.

Наявність аномальних форм підшлункової залози

Вона може бути спіральної, розщепленої на дві ізольовані половини, кільцеподібної, аберантної (додаткової). Ці зміни свідчать про вроджені дефекти, або про складному патологічному процесі.
По завершенні процедури ультразвукового сканування лікар-сонолог вивчає і оцінює отримані дані – їх розшифровка займає не більше чверті години

Пацієнту видається висновок, в якому описані всі параметри підшлункової залози і вказані виявлені патології. При незначних відхиленнях від нормальних параметрів попередній діагноз не ставлять. Деякі дефекти підшлункової залози не впливають на нормальну життєдіяльність організму, а деякі патологічні зміни можуть розвиватися і далі погіршувати стан здоров’я людини. Однак слід пам’ятати, що ультрасонографія виявляє тільки їх эхогенные ознаки, для підтвердження або спростування попереднього діагнозу необхідно провести додаткові дослідження!

У завершенні вищевикладеної інформації хочеться ще раз підкреслити – не слід ігнорувати профілактичне ультразвукове дослідження підшлункової залози! Багато захворювання виявляються навіть при відсутності тривожних пацієнта ознак – патологічна клініка в таких випадках знаходиться в уповільненому періоді. Своєчасне діагностування недуг і раціонально проведене лікування дає успішні результати і забезпечує гідну якість життя пацієнтів.

Leave a Comment (0) ↓