УЗД плечового суглоба

УЗД плечового суглоба

Плечовий суглоб є самим непростим кістковим зчленуванням – на відміну від колінного суглоба він має більш складну анатомічну будову, а також велику функціональну і рухову можливість. Саме тому при появі у людини хворобливих відчуттів в плече-лопаткової області, слід звернутися за медичною допомогою кваліфікованого ортопеда.

 

Зміст статті:

Досвідчений фахівець може запідозрити той чи інший патологічний процес без призначення дорогих діагностичних способів – при клінічному огляді пацієнта, провівши специфічні тести. Однак уточнити діагноз можливо тільки після проведення інструментального обстеження пацієнта – рентгеноскопії, магнітно-резонансної томографії або ультразвукового сканування.

У багатьох медичних установах в обов’язковий алгоритм обстеження пацієнтів з патологічними змінами структур плеча входить рентгенологічне дослідження. Проте в даний час всім відомо про те, що променевий метод высокоинформативен тільки при травматичних пошкодженнях кісткової тканини. При змінах в м’яких тканинах суглоба рентген-діагностика надає лікареві недостатню інформацію.

При вивченні кістково-м’язового апарату практикуючі фахівці воліють сонографію. Великий досвід показав, що для виявлення більшості патологічних процесів у суглобі, що з’єднує плечовий пояс з верхньою кінцівкою, слід використовувати саме це не інвазивне дослідження за допомогою ультразвукових хвиль. У нашій статті ми надамо інформацію про те, в яких випадках слід пройти УЗД плечового суглоба, про особливості підготовки і виконання процедури, які проблеми виявляються в ході діагностики.

Анатомічні особливості плеча

Суглоб, що з’єднує плечовий пояс з вільної верхньої кінцівки, має складну будову – це дозволяє виробляти великий обсяг різних рухів. Суглобне зчленування формує з’єднання плечової і лопаткової кісток, безліч утворень волокон сполучної тканини (сухожилля), пучків колагенової тканини (зв’язок) і м’язів. Плечовий суглоб утворений з епіфіза кістки, який занурений в суглобову западину лопатки, ротаторної манжети, сформованої з навколишніх зв’язок і сухожиль, які утримують кістки у фізіологічному положенні.

У функціональну групу м’язів обертальної манжети входять підлопаткова, подкостная, надкостная, мала кругла плечова і довга головка двоголового м’яза (біцепса). При негативному впливі різних факторів при рухах верхньої кінцівки ротаторную манжету може пошкоджувати передня частина латерального кінця лопаткової кістки (акроміона), дзьобо-ключична зв’язка (фіксуюча між собою плечовий кінець ключиці і акромион лопатки) або акроміально-ключичный суглоб.

Принцип дослідження суглобового апарату з допомогою ультразвуку

УЗД засноване на принципі роботи сонарной системи – при зіткненні звукових хвиль з перешкодою її відображення формує ехо. Детальний аналіз відбитих хвиль дозволяє оцінити розташування, розмір, форму і консистенцію об’єктів. При виконанні УЗД плечового суглоба датчик ультразвукового апарату посилає високочастотні хвилі, які проникають в суглобові структури. Спеціальне чутливе обладнання фіксує, записує відбиті коливання і візуалізує їх на моніторі.

Ультрасонографія вважається високоінформативним способом обстеження кісткової та хрящової тканин. Саме тому її застосовують для діагностування деструктивно-дегенеративних патологій і ревматологічних захворювань, встановлення ступеня пошкодження кісток при тривалому здавлюванні і ударах, виявлення ранніх стадій запального процесу та порушень нормальної структури м’яких елементів плеча.

Показання для обстеження

Сканування частин людського тіла за допомогою ультразвукових хвиль дозволяє виявити патологічні процеси на ранніх стадіях їх розвитку і своєчасно розпочати проведення лікувальних заходів. Особлива роль ультрасонографії відведена в такій медичній сфері, як ревматологія, яка займається лікуванням спондилоартропатії, реактивного і ревматоїдного артритів, системної червоної вовчака та ін.

Звичайно ж, УЗД не може надати достовірну інформацію про стан знаходяться на далекій відстані від поверхні тіла частин плечового суглоба і виявити вогнища запалення, які зачіпають тільки частина суглобового зчленування. Однак за допомогою ультразвукової діагностики можливо оцінити стан сухожиль, хрящів, м’язів і зв’язок. При проведенні рентгеноскопії цього зробити не можна.

Ультразвукове сканування є абсолютно безпечною для людського організму процедурою. Практикуючі фахівці призначають її з певною частотою при наявних патологій кісткової і суглобової тканин для моніторингу проведеного курсу лікування, оцінювання динаміки стану плеча у спокої і при русі.

УЗД плечового суглоба проводиться:

 • при травмах;
 • аутоімунних патологіях;
 • виявленні на рентгенографії остеохондропатії (ураження опорно-рухового апарату, пов’язане з порушенням харчування тканин);
 • системних захворюваннях;
 • наявність у пацієнта скарг на набряклість і ущільнення тканин плеча нез’ясованого походження, болючі відчуття в суглобі, обмеження його руху та зміна форми;
 • підготовку до виконання пункції або хірургічного втручання.
Людям, професійна діяльність яких передбачає серйозну навантаження на суглобовий апарат (музиканти, спортсмени, стоматологи, вантажники, будівельники, слюсарі), слід періодично проходити діагностику плечового суглоба

Особливості проведення ультразвукового дослідження

УЗД рухомих з’єднань кісток скелета можна зробити без попередньої підготовки. Єдиним моментом, що вимагає обговорення з лікарем фахівцем, є доцільність скасування сечогінного засобу перед діагностикою при плануванні забору синовіальної рідини. Ультрасонографія – це абсолютно нешкідлива і безпечна процедура, яку проводять навіть новонародженим немовлятам. Ускладнює її технічне виконання тільки обмеження руху кісток плечового зчленування.

Для проведення обстеження пацієнту потрібно зняти одяг і забезпечити доступ до суглобу, області лопатки, над – і підключичної зон. Хід виконання процедури полягає в наступних діях пацієнта і лікаря-сонолога:

 • Пацієнт сідає на обертовий стілець і кладе зігнуті в ліктях руки, плечовий суглоб оглядається в цьому положенні, оцінюється стан головки біцепса, отримане в поперечному і поздовжньому зрізі площині, м’язових волокон, що володіють гиперэхогенными властивостями, синовіальної рідини, що заповнює суглобову порожнину.
 • Пацієнт відводить руку і повертає її пензлем вгору – досліджується подлопаточный мускул.
 • Пацієнт заводить руку за спину – вивчаються сухожилля сполучно-тканинної пластинки, навколишнього кістки зовні (окістя) і гіалінові хрящі.
 • Лікар зміщує ультразвуковий датчик ближче до осі тіла, а пацієнт призводить руку до тулуба – скануються плече-лопатковий суглоб, передньобокова поверхня зчленування, малий круглий м’яз, сухожилля внутрішньої оболонки суглоба (подкостницы), задня частина суглобової губи, місце з’єднання ключиці і акроміона (плечового відростка лопатки).
Дана схема обстеження є стандартною – подібну методику застосовують для діагностування більшості патологічних процесів.
Ультразвукове сканування дозволяє виявити зміни в тканинах і синовіальної рідини плечового суглоба, а також з високою точністю діагностувати запальні процеси і пухлиноподібні освіти

Що показує УЗД?

Високий професіоналізм кваліфікованого фахівця і сучасне ультразвукове обладнання дозволяє виявити навіть незначні патологічні зміни суглобової тканини. У нормі на УЗД не повинні фіксуватися порушення м’язової, хрящової, сполучної тканини суглоба і його капсули, ширина плечового нерва досягає 4,6 мм, довжина – 2,3 мм, допускається наявність невеликої кількості внутрішньосуглобової рідини в оболонці латеральної двоголового м’яза плеча.

Інтерпретацію підсумкових даних дослідження проводять на підставі характерних ехо-ознак. УЗД дозволяє діагностувати такі патологічні процеси, як:

 • Травматичні або дегенеративні ушкодження потужного м’язового комплексу, що забезпечує рухливість плечового суглоба – ротаторної манжети.
 • Переломи плечової кістки.
 • Теносовинит (або тендовагініт) – запалення синовіальноїпіхви сухожилля суглоба.
 • Бурсит – запалення порожнинного утворення, розташованого в суглобі.
 • Пошкодження і зміщення плечового відростка лопатки.
 • Розрив суглобової губи – хрящової тканини, що оточує западину суглоба.
 • Накопичення випоту (надмірної рідини) в суглобовій порожнині.
 • Поширене ураження сполучної тканини – ревматоїдний артрит.
 • М’язова атрофія – наслідок запалення фасциальних міжм’язових перегородок.
 • Синовіальна кіста – доброякісне пухлиноподібне освіту.
 • Деформуючий остеоартроз – це дегенеративно-дистрофічне ураження хрящової тканини суглоба.
 • Ерозивний артрит – дефект кісткових структур плеча з руйнуванням їх тканин.
Коректна розшифровка эхографической картини обстеження плечового зчленування дозволяє лікареві поставити точний діагноз, оцінити обсяг ураження суглобових тканин і визначити тактику лікувально-профілактичних заходів

Для зручності розшифровки укладення УЗД лікарем фахівець, який проводив ультрасонографію, заповнює протокол дослідження, що містить опис стану суглобових структур та інформацію про виявлені ознаки патологічних змін. У висновку вищевикладеного хочеться ще раз підкреслити, що своєчасне діагностування захворювань плечового суглоба дозволить зупинити його руйнування консервативними методами лікування і уникнути оперативного втручання, яке може призвести до тяжких порушень функціональної діяльності органу та зниження якості життя пацієнта.

Leave a Comment (0) ↓