УЗД простати

УЗД простати

«Друге чоловіче серце», як інакше називають передміхурову залозу, не витримує по сукупності, впливають на чоловіка негативних факторів, до яких відносяться:

 • гиподинамический спосіб життя;
 • неправильне харчування;
 • нестабільні інтимні стосунки;
 • згубні пристрасті;
 • регулярні стреси.

Крім того, багато чоловіків несвоєчасно звертаються за лікарською допомогою. Хвороби продовжують прогресувати і «молодіти». Щоб не допустити розвитку серйозних ускладнень, слід регулярно відвідувати уролога або андролога (спеціаліста чоловічому здоров’ю), і за необхідності проходити нескладну процедуру УЗД простати.

Коротко про «другому чоловічому серці»

Щоб зрозуміти, як робиться УЗД простати, треба трохи розібратися в анатомії залози. Простата – невелика за обсягом, непарна залоза зовнішньої секреції. У залежності від габаритів чоловіка, її вага становить від 25 до 55 грамів. По структурі орган складається з м’язової і залозистої тканини. Простата включає три частини: ідентичні праву і ліву частини, що складаються з 30-50 мізерних часток і передню частину, де розташовані сім’явивідні протоки і сечовипускальний канал.

Орган служить для вироблення секрету, що містить імуноглобуліни, ферменти, вітаміни і кислоти. Ця речовина є основою сперми. Повноцінно функціонувати передміхурова залоза починає до повноліття юнаки. Спад працездатності, як правило, спостерігається у віці 50+. Над залозою знаходиться ще один важливий орган чоловічого здоров’я – насіннєві бульбашки або везикули. Вони забезпечують захист сперматозоїдів, беруть участь у процесі виробництва насінної рідини та утилізації її залишків.

Призначення дослідження

УЗД простати роблять при раніше діагностованих патологіях органу з метою контролю динаміки лікування, а також за симптомами, які пред’являє пацієнт. Направлення на ультразвук дає уролог або андролог. Діагностика призначається у наступних випадках:

 • нездатність до зачаття (безпліддя);
 • інконтиненція (нетримання сечі);
 • нестабільна ерекція або еректильна дисфункція;
 • регулярні болі в промежині;
 • нестабільне спорожнення сечового міхура (болі при сечовипусканні, зниження кількості сечі, необхідність напружувати м’язи під час самого процесу, часті помилкові позиви до сечовипускання);
 • гнійні або кров’яні згустки в сечі або спермі;
 • дисфункція нирок;
 • цистит та уретрит (запалення в сечовому міхурі та сечівнику);
 • відхилення від нормативних показників в аналізах сечі, ПСА (простатический специфічний антиген і спермограми;
 • гіперплазія (аденома) і хронічний простатит (запалення) передміхурової залози.
У профілактичних цілях проводиться УЗД простати у чоловіків, які переступили п’ятдесятирічний кордон.

Способи проведення УЗ-діагностики

Ультразвук передміхурової залози проводиться двома способами. Трансабдомінально. Такий вид процедури, зазвичай, робиться у рамках УЗД черевної порожнини, через передню стінку очеревини. Протипоказань для проведення немає. Трансректально. У цьому випадку, ультразвуковий датчик вводиться через пряму кишку. Протипоказаннями є: геморой в стадії загострення і постопераційний період після хірургії кишечника. Більш інформативним є другий варіант діагностики, оскільки вища ступінь близькості датчика до простаті. Це дозволяє детально оцінити зміни в залозі. Крім того, ректальне УЗД дає можливість провести забір біоматеріалу для диференційованої діагностики на рак.

Підготовчі заходи

Перед УЗД простати, проведеним трансабдомінальним способом, чоловікові необхідно виконати наступні умови підготовки. За два дні до процедури усунути з раціону газовані напої і квас, а також продукти, що провокують інтенсивне газоутворення (квасоля і горох, здобну випічку і чорний хліб, капусту, солодощі). Напередодні дослідження прийняти вітрогінні лікарські препарати (Еспумізан, активоване вугілля). В день проведення не снідати, за дві години до діагностики випити не менше 1,5–2 літрів води і не спорожняти сечовий міхур.

Остання умова потрібно дотримуватися для кращої візуалізації передміхурової залози. Правила підготовки до трансректальному ультразвукового дослідження (ТРУЗД) більш суворі. Це обумовлено не тільки лікарської необхідністю отримання об’єктивних результатів, але і комфортним самопочуттям пацієнта. Що стосується раціону, перед ТРУЗД необхідно дотримуватися ті ж правила харчування, як перед трансабдомінальним дослідженням. Далі:

 • Прийом вітрогінний медикаментів потрібно розпочати за два дні.
 • Увечері, перед процедурою, повечеряти слід легкою їжею, але не пізніше 19 годин.
 • За 2-4 години до процедури проводиться клизмирование звичайною водою, об’ємом близько двох літрів. В якості альтернативного варіанту застосовується клізма «Микролакс».
 • Сечовий міхур наповнюється в тому ж режимі, як при звичайному УЗД.
В обох випадках підготовки, категорично забороняється прийом спиртовмісних напоїв.

Проведення процедури

Ультразвукове дослідження, найчастіше, призначається на ранковий час. Спосіб проведення визначається лікарем.

Трансабдомінальна УЗ-діагностика

Пацієнт знаходиться в горизонтальному положенні на спині. Область живота і датчик апарату обробляються медичним гелем. На монітор виводиться картинка внутрішніх органів. За допомогою спеціальної програми проводиться вимірювання основних розмірів органу, оцінюються його структурні та контурні параметри. Часовий інтервал становить чверть години.
Вибір методу обстеження – прерогатива фахівців

Трансректальне метод

Чоловік проходить обстеження в положенні на лівому боці, з підібраними до живота колінами. Тонкий ректальний датчик, поміщений в презерватив, повільно вводиться в пряму кишку, приблизно на 9-11 див. Біопсія (забір тканин) проводиться під контролем зображення внутрішніх органів на моніторі. Тривалість процедури без біопсії становить близько півгодини, а з аналізом биопата трохи більше.

Додатково

При стандартному дослідженні передміхурової залози, доктор може призначити додаткове УЗД насінних бульбашок і обстеження мошонки. Це необхідно при підозрі на запалення яєчка (орхіт), запалення яєчка і його придатка (орхоэпидидимит), розширення (збільшення) вен сім’яного канатика (варикоцеле). Чоловікові видається протокол з показниками УЗ-діагностики, за якими лікар, який направив на УЗД (ТРУЗД), ставить остаточний діагноз.

Декодування результатів

Розшифровка результатів проводиться за допомогою порівняння одержаних даних з нормативами, згідно з віком чоловіки. Основні параметри оцінки органу і норми: форма передміхурової залози – кругла (рідше трикутна), частки симетричні, обриси – чіткі, не розпливчасті, без явно виражених опуклостей, структура – зерниста однорідна (гомогенна), судини – без аномальних змін (звуження, розширення).

Далі аналізуються розміри простати:

 • Ширина, довжина, товщина повинні відповідати цифровим значенням: 40 мм, 45 мм, 25 мм
 • Верхнепередний розмір, переднезадній, поперечний: 24-41 мм; 16-23 мм; 27-44 мм.

Насіннєві бульбашки по нормі не більше одного міліметра.

Приклад протоколу УЗД передміхурової залози

Ознаки патологічних змін при захворюваннях: наявність включень і збільшення розмірів залози – ознаки аденоми простати, підвищена провідність (ехогенності) – запалення (простатит), відсутність рівних обрисів на тлі збільшення лімфовузлів – припущення на онкологію (для підтвердження/спростування потрібні результати біопсії). За оцінкою сечового міхура, орган не повинен містити сторонні речовини (пісок, каміння). Норма товщини стінок – від 3 до 5,2 мм.

Об’єм простати

Об’єм передміхурової залози розраховується за формулою Громова, в якій враховуються вік чоловіки (у графічній формулі цей показник відповідає букві). V=0,13*В+16,4. Максимальне значення V=30. Збільшення обсягу завжди свідчить про серйозні порушення. При виражених порушеннях уролог призначає консервативне лікування медикаментами.

Якщо УЗД показує серйозні зміни, проводиться додаткове обстеження, призначається консультація хірурга. В такому разі вирішується питання про хірургічне втручання. Не варто боятися ректального обстеження, воно безболісно. Про це свідчать відгуки чоловіків, які успішно пройшли ТРУЗД. При своєчасній діагностиці захворювання «другого чоловічого серця» успішно лікуються. Ультразвук є єдиним інформативним варіантом.

Leave a Comment (0) ↓