УЗД серця плода при вагітності

УЗД серця плода при вагітності

У перинатальний період жінці проводиться три обов’язкових скринінгу. Це необхідно для оцінки стану здоров’я майбутньої мами і малюка. Ультразвукове дослідження дає можливість контролювати розвиток дитини, і вчасно виявити можливі патології. Одним із обов’язкових параметрів скринінгу є частота серцевих скорочень (ЧСС) немовляти. При необхідності більш глибокої оцінки серцевої діяльності, окремо виконується Ехокг або УЗД серця плоду при вагітності.

Зміст статті:

Мета обстеження та режими діагностики

Ультразвук серця дитини – це інноваційний метод діагностики, основна мета якого полягає в отриманні найбільш об’єктивних даних про стан серцево-судинної системи. Результати дослідження дозволяють спрогнозувати подальший перебіг вагітності:

 • при встановленні патологій, несумісні з життєдіяльністю, своєчасно зробити аборт;
 • у разі виявлення операбельних захворювань, провести внутрішньоутробну операцію (до моменту появи на світло серце дитини буде функціонувати в правильному режимі);
 • при порушеннях роботи серця, підготувати жінку до операції кесаревого розтину (природні пологи можу стати непосильним навантаженням для малюка).
В останньому випадку, майбутній мамі призначають додатковий контроль УЗД, і обов’язкова КТГ (кардіотокографія) в третьому триместрі.
Кардіотокографія виконується в третьому триместрі, починаючи з 32-х тижнів

Ультразвукову діагностику серця плода проводять в одному з трьох режимів:

 • Одновимірний. Чорно-біле зображення з чітким графіком серцевої діяльності плода.
 • Двомірний. Крім функціональності, відображає структуру органу та його сформованість.
 • УЗД з Доплером. Працездатність оцінюється сердечка, його анатомічні характеристики, і стан кровоносних судин.

Вибір режиму визначає лікар-гінеколог, який веде вагітність.

Показання до процедури

Ехокг плода виконується при наявності певних факторів ризику. Це можуть бути показання з боку матері або з боку дитини. До перших належать:

 • генетична схильність (спадковість) до захворювань серцево-судинної системи;
 • неблагополучний анамнез (мимовільне переривання вагітності, наявність старших дітей з серцевими патологіями);
 • хронічні хвороби органів ендокринної системи;
 • перенесені на початку перинатального періоду інфекції;
 • вік жінки 35+;
 • прийом лікарських препаратів в період зачаття і на ранніх термінах вагітності (антибіотики, нестероиды, антидепресанти та ін);
 • вагітність після ЕКЗ (екстракорпорального запліднення);
 • згубні звички (зловживання алкоголем, наркотиками).

Причинами призначення з боку майбутнього малюка є: відхилення від норми показників ТВП (розмір комірцевого простору по товщині), невідповідність ЧСС нормативами, приблизні геномні аномалії: синдром зайвої хромосоми (даунізм) анормальне хромосомний набір (синдром Едвардса), спадкові синдроми Тернера і Патау, важке ускладнення многоэмбриональной вагітності (фето-фетальний трансфузійний синдром). Пройти додаткове дослідження можна і за власною ініціативою, щоб заспокоїти зайве хвилювання майбутньої мами.

Терміни проведення обстеження

На якому терміні виконати УЗД, лікар вирішує індивідуально. Деяким пацієнткам ця процедура призначається неодноразово, у міру формування і розвитку серця дитини. Перше серцебиття апарат вловлює на 4-5 тижні. За цією ознакою визначається і кількість ембріонів в матці (багатоплідна вагітність), в цьому випадку буде чути биття двох і більше сердечок. ЧСС вперше визначається приблизно на сьомому тижні.

Серцеві камери (передсердя, шлуночки) ультразвук покаже не раніше, ніж на 14 тижні. Більш дрібні судинні структури візуалізуються в середині другого триместру (починаючи з 18 тижня). Вибір, у скільки тижнів, пройти обстеження залежить від необхідної лікаря інформації. Оптимальним періодом, з якою тижня, за яку потрібно проконтролювати серцеву активність малюка, вважається 12-22.

Підготовка і проведення

Спеціальна підготовка перед Ехокг не передбачена. За добу до дослідження пацієнтці рекомендовано пити заспокійливі трав’яні збори або інші ліки, здатні впливати на роботу серцево-судинної системи. Протипоказань до поведінки УЗ-діагностики немає. Процедура є абсолютно нешкідливою для матері і плода. Ультразвукові хвилі не є чужорідними для людського організму. Відбиваючись від внутрішніх органів зворотним ехо-сигналом, вони перетворюються апаратом УЗД, і на монітор виводиться зображення.

В залежності від терміну вагітності та індивідуальних особливостей її перебігу, робити УЗД серця можна двома способами. Трансабдомінально (зовнішньо через передню стінку очеревини). У першій половині вагітності процедура проводиться при наповненому сечовому міхурі. Після 20-го тижня цілком вистачає амніотичних вод, тому пити воду перед обстеженням не потрібно. Трансвагінально (через введення УЗ-датчика у піхву). У цьому випадку сечовий міхур повинен бути порожній.

Другий варіант покаже більш детальну картину, тому є переважним. Боятися такого виду діагностики не слід. Для майбутнього малюка це небезпеки не представляє. Діагностика трансабдомінальним способом проводиться в горизонтальному положенні пацієнтки на спині. У разі трансвагінального дослідження, жінка знаходиться в положенні, як при звичайному гінекологічному огляді, тільки на кушетці, а не в кріслі.

Параметри оцінки і норми

Під час дослідження доктор визначає наступні показники та їх відповідність прийнятим нормативам:

 • анатомічне розташування серця (правильне/неправильне);
 • розмір органу (повинен бути дорівнює 1/3 поперечного перерізу);
 • кут осі серця по відношенню до серединної лінії грудей (в ідеалі – 45 градусів);
 • камери серця (відносно рівні за розміром);
 • чистота звучання серцебиття плода (без виражених акустичних явищ у вигляді скрипу, свисту і т. д.).
 • межжелудочковые і передсердні перегородки (без деформацій);
 • тканини органу (без патологічних змін);
 • ритмічність серцевої роботи (чітка, без перебоїв).

ЧСС визначається по таблиці, згідно перинатальному терміну.

В дужках представлені допустимі відхилення частоти скорочень серця плода

Поширені патології

До найбільш часто діагностуються відхилень і патологій, які показує УЗД серця майбутнього малюка, відносяться:

 • Прискорене биття серця (тахікардія). Виділяють два основних види даного відхилення: реципрокная тахікардія наджелудочкового типу і ектопічна тахікардія. У першому випадку зайві скорочення з’являються в передсердях, у другому – вони можуть виникати в різних відділах органу.
 • Зниження частоти ударів серцевого м’яза (брадикардія). Визначається також два види: базальна і децелерантная. Перший вид не представляє небезпеки, помилка другого виду свідчить про кисневому голодуванні малюка.
 • Доброякісна пухлина, з поперечно-смугастої м’язової тканини (рабдомиома). Виявляється в лівому або правому шлуночку або на міжшлуночкової перегородки. Є небезпечною патологією, оскільки пухлина може перекрити кровотік і викликати смерть дитини.
 • Функціональні шуми, тобто між ударами і під час скорочення міокарда прослуховується сторонній звук. Таке явище не завжди є патологією і потребує спеціального лікування. З іншого боку, присутність акустичних явищ може бути ознакою пороку серця. Тому при серцевому шумі, найчастіше, додатково призначається КТГ.
 • Не аномальне, але особливу будову серця (гиперэхогенный фокус або ГЕФ). Як моносимптом небезпечно, але в поєднанні з іншими відхиленнями потребує регулярного контролю.
 • Вроджений порок ЄЖС (єдиний шлуночок серця);
 • Звуження отвору аорти в області клапана, з-за чого утруднюється відтік крові з лівого шлуночка (аортальний стеноз).
 • Вроджена патологія формування стінок, відділяють камери серця один від одного або їх відсутність (атріовентрикулярний канал, інакше дефект эндокардиальной подушки).
Стабільне серцебиття з частотою 140-160 уд./хв спостерігається з 14-го тижня

Тактика лікування діагностованих захворювань визначається лікарем. Жінка може бути направлена на консультацію до інших медичних фахівців. УЗД серця плода – одне з найважливіших обстежень в перинатальний період. Своєчасна і грамотно виконана діагностика допомагає уникнути ускладнень у малюка в майбутньому, а можливо і врятувати йому життя. Де зробити процедуру в жіночій консультації за місцем проживання або платному діагностичному центрі, жінка може вирішити сама. Ігнорувати обстеження не можна.

Leave a Comment (0) ↓