УЗД щитовидної залози

УЗД щитовидної залози

Найпростішим і високоінформативним методом вивчення щитовидної залози вже багато років вважається ультразвукова діагностика. В ході її проведення вдається виявити всі відомі на сьогоднішній день захворювання цього органу, що дозволяє без зайвих тимчасових і фінансових витрат призначити відповідну терапію.

Зміст статті:

Щоб розшифровка УЗД щитовидної залози дала можливість встановити правильний діагноз, її повинен робити фахівець, який має високу кваліфікацію та достатній досвід у діагностуванні. В іншому випадку, виявлені патології будуть неправильно диференційовані і призначена терапія не принесе бажаного ефекту.

Що включає розшифровка результатів?

Розшифровка УЗД щитовидки, як і всіх інших органів, що полягає в оцінці параметрів і відповідно їх нормальним показникам. Сам опис отриманих матеріалів триває в більшості випадків недовго – не більше 10 хвилин, і лише в особливо складних або спірних ситуаціях може затягнутися довше.

При розшифровці оцінюється:

 • розташування;
 • будова;
 • розміри;
 • обсяг;
 • контури;
 • ехогенність;
 • структура;
 • додаткові характеристики залози.

Потім всі параметри співвідносяться з нормальними показниками, і на основі цього фахівець пише висновок, з яким обстежуваний відправиться до лікаря для отримання подальших рекомендацій.

Норма щитовидної залози і її можливі відхилення

Оцінка кожної ділянки щитовидної залози дуже важлива, так як навіть найменша подробиця, яка вислизнула від діагноста, може через якийсь час заявити про себе як про серйозне захворювання, що вимагає ретельного лікування. Тому при інтерпретації враховуються всі характеристики досліджуваного органу.

Розташування

Щитовидна залоза розташовується в нижньому або середньому передній ділянці шиї. Її місцезнаходження може бути типовим (нормальним) і патологічним (аберантним) – орган іноді розташовується дуже близько до гортані або навіть біля кореня мови. У інших випадках окремі невеликі частини залози можуть прикріплятися на самій трахеї, недалеко від самого органу.

Будова

Заліза в нормальному стані складається з двох рівних часток, сполучених між собою перешийком невеликого розміру. Одне з найбільш поширених відхилень від норми – формування додаткової частки і наростів на нижній частині залози. Також патологічним вважається зрушення залози в одну сторону, що найчастіше відбувається під час внутрішньоутробного розвитку.

Розміри і об’єм

У результатах, які надає ультразвукове дослідження, зазначаються точні розміри залози. При підрахунку розмірів залози беруться до уваги тільки частки залози – перешийок при їх визначенні не враховується. В деяких випадках він взагалі може бути відсутнім. Але в нормальному стані перешийок щитоподібної залози виконує функцію міцної зв’язки.

Під час процедури діагност визначає розміри перешийка шляхом вимірювання його товщини. Ця дія виконується спереду назад. При зростанні людини і протягом всього життя ці параметри змінюються. Норма розмірів щитоподібної залози становить (см):

 • довжина – від 2,5 до 4;
 • ширина – від 1,5 до 2;
 • товщина – від 1 до 1,5.

Нормальні показники обсягу не перевищують у жінок – 18 см3, чоловіків – 25 см3. У дітей цей параметр не перевищує 15 см3, але повністю залежить від статі і віку дитини. Для визначення відповідності його нормі використовується спеціальна таблиця. Об’єм залози дорослої людини також може коливатися, і всі ці відхилення будуть прийматися за норму. Тільки на цей показник буде впливати маса тіла, що також можна визначити в таблиці з загальновизнаними значеннями.

Таблиця нормальних показників об’єму щитоподібної залози в залежності від маси тіла

Контури

Характеристика контурів або меж щитовидної залози при їх візуалізації відразу дає можливість виявити наявність або відсутність новоутворень і запальних процесів. У нормі орган має чіткі межі, і навпаки, нечіткі – явна ознака присутності вищевказаних патологій. При обстеженні лікар розрізняє різні ступені нечіткості контурів, і за їх особливостей може зробити висновок про характер захворювання. Наприклад, розмиті межі говорять про протікання запального процесу або про поширення ракової пухлини на ділянки прилеглих тканин.

Ехогенність

Ця характеристика визначається по інтенсивності відбитих ультразвукових хвиль. На зображенні виглядає як численні відтінки сірого кольору, починаючи від світлого і закінчуючи майже чорним. Колірна норма на УЗД щитовидної залози – це сірий відтінок, який ідентичний тону привушної слинної залози. При наявності запалень, як правило, ехогенність знижується і лише в тяжких формах захворювання іноді збільшується.

Зниження ехогенності виглядає як більш темні ділянки залози порівняно з прилеглими м’язами. Нормальні показники можуть незначно змінюватися в більшості випадків досліджуваний орган по відношенню до близько розташованих м’язів має більш світлий відтінок.

Структура

Це одна з найвагоміших характеристик при діагностуванні. При нормальному стані заліза має однорідну зернисту структуру, що складається з дрібних фолікулів, і, відповідно, виявлення неоднорідності в органі – привід для занепокоєння. Це ознаки присутності патологічних процесів, таких як запалення, що мають аутоіммунну природу.

Лише в дуже рідкісних випадках наявність неоднорідної структури не підтверджує виникнення захворювань, а є індивідуальною особливістю щитовидної залози. Нормальний стан фолікулів дуже важливо для органу і організму людини в цілому, так як в них йде продукування гормонів. У щитовидній залозі здорової людини міститься приблизно 30 мільйонів фолікулів.

Додаткові параметри

При постановці діагнозу обов’язково враховуються і особливості додаткових параметрів, таких як вузли щитовидної залози, регіональні лімфовузли, їх розміри і структура, а також кровотік в органі та прилеглих тканинах.

Вузли

При нормальному стані залози вузли відсутні. Допустимим прийнято вважати наявність новоутворень малого розміру, що не перевищують 4 мм. На зображенні виглядають як чорні однорідні вкраплення, і їх класифікують як фолікули – клітини, з яких складається щитовидна залоза. Формування, перевищують 4 мм, відносять до сайтів, що вважаються патологічними утвореннями. Так як здорова заліза має однорідну структуру і присутність вузлів приймається за відхилення від норми.

Регіонарні лімфовузли

В нормі лімфатичні вузли шиї мають чіткі рівні кордону. Довжина їх повинна перевищувати в два рази ширину. Ділянка входу лімфатичного посудини добре проглядається. Кровотік не перевищує норму. Наявність кіст в регіонарних лімфовузлах також вважається патологією. Найчастіше порушення показників у цих ділянках свідчить про наявність злоякісної пухлини.

Кровотік

Кровообіг в залозі може як збільшуватися, так і знижуватися. Зниження у більшості випадків призводить до небезпечних ускладнень, таких як атрофування тканин. Нормальні показники кровотоку виражені на моніторі як різнокольорові одно розподілені сигнали по всій залозі.

Запальні процеси призводять до посилення кровообігу в органі. На моніторі при проведенні доплерографії з КДК (кольоровим доплерівським картуванням) це виглядає у вигляді своєрідного вогню, розташованому в якомусь певному ділянці. Нормою вважається рівномірне стабільне колірне фарбування. При УЗД щитовидки з ЦДК враховуються такі характеристики кровотоку:

 • спрямованість і швидкість;
 • індекс опору і резистентності;
 • витончення або стовщення судинних стінок;
 • діаметр судин, їх звивистість і ступінь прохідності.
Виявлення значних порушень кровообігу в окремому ділянці щитовидної залози найчастіше є свідченням утворення і розвитку онкологічного процесу злоякісного характеру.

Коли необхідно проведення УЗ-діагностики?

Обстеження буде рекомендовано при наявності скарг пацієнта або симптоматичних проявів, виявлених лікарем-ендокринологом при консультації та огляді, таких як:

 • больові відчуття при ковтанні і першіння в горлі;
 • загальна слабкість, втома, млявість, апатія, сонливість;
 • занепад сил, депресивний стан, підвищене потовиділення;
 • тривога, безсоння, стомлюваність, утруднене дихання;
 • дратівливість, нервозність, різкі зміни настрою;
 • помітне зниження ваги або його швидкий набір;
 • випадіння, ламкість волосся, сухість шкірних покривів;
 • затяжне підвищення температури до 37-38 ° С без причин.

Обов’язково буде рекомендована діагностика щитоподібної залози при гормонотерапії та виявленні відхилень від нормальних показників у результатах аналізів на гормони. З профілактичною метою процедура проводиться:

 • при плануванні вагітності;
 • вроджених аномаліях залози;
 • наступ 40-річного вікового рубежу;
 • проживання в місцевості з малим вмістом йоду;
 • професійної діяльності на шкідливому виробництві;
 • контроль після тривалого лікування або оперативного втручання;
 • генетичної схильності до хвороб щитовидної залози та цукрового діабету.

Не можна недооцінювати важливість кожного з симптомів або факторів, які вимагають перевірку функціонування щитовидної залози, так як її роль дуже велика для всього організму. І будь-яке захворювання може стати причиною зниження як фізичної, так і соціальної активності.

 

УЗД застосовується при проведенні пункції щитовидної залози, дозволяючи контролювати процес

Патології щитовидної залози, які діагностують при УЗД

Ультразвукове обстеження дозволяє виявити досить широкий спектр захворювань залози, що дозволяє пацієнтам не витрачати час на додаткові процедури і гроші на дорогі методики. Найчастіше зустрічаються такі патології.

Гіпотиреоз

При даному захворюванні відбувається зменшення об’єму та розмірів залози, і як наслідок, зниження продукування біологічно активних речовин – гормонів.

Вузловий зоб

Ущільнення, характерне для такої патології, досить просто визначити при пальпації. В ході УЗД лікар бачить вогнищеві утворення з підвищеною щільністю, які мають чіткі межі, які відокремлюють їх від інших тканин залози. Вогнищ може бути від одного до декількох штук.

Дифузно-токсичний зоб

Характеризується збільшенням об’єму і розмірів залози, що веде до підвищеного вироблення гормонів. При цьому структура органу не змінюється і залишається однорідно зернистою. При виявленні подібних ознак на УЗД додатково рекомендується здати аналізи на гормони.

Кіста

Кістозні утворення при діагностуванні виглядають як округлі порожнини з чіткими межами, і, як правило, вони наповнені рідиною. При цьому навколишні тканини не порушені. Якщо така порожнина нагноюється, то у пацієнта підвищується температура і додаються ознаки запального процесу. Щоб виключити злоякісний характер даних формувань, проводиться пункція.

Тиреоїдит

Запальний процес, викликаний вірусами або бактеріями. При ньому спостерігається підвищення температури, з’являється біль в області залози, а з-за набряку збільшується її обсяг. На УЗД визначається підвищення ехогенності, і спостерігається неоднорідність структури. Досить часто процедура дозволяє діагностувати аутоімунний тиреоїдит – хронічне захворювання, пов’язане з генетичними порушеннями імунної системи.

Патологія також супроводжується запальним процесом, і її протягом найчастіше повільне, на відміну від звичайного тиреоїдиту.

Новоутворення

Доброякісні пухлини на УЗД візуалізуються як ущільнені вогнища з чіткими межами, тоді як при злоякісних – добре видно їх розростання вглиб інших тканинних структур. Збільшення лімфовузлів вважається одним з ознак малігнізації процесу. Вчасно діагностоване захворювання – запорука швидкого одужання!

УЗ-діагностика щитовидної залози – легкий і швидкий спосіб дослідження, що дозволяє виявити навіть найдрібніші вузлові утворення завбільшки від 1-2 мм. Це дає можливість відразу визначити їх природу і призначити необхідну терапію, в результаті чого, ймовірно, лікування пройде швидко і результативно.

Проведення процедури в профілактичних цілях також вважається важливим моментом, що дозволяє вчасно відстежити патологічні зміни в органі і прийняти відповідні дії. До того ж сама процедура проводиться абсолютно безболісно і досить швидко – на неї не потрібно виділяти великої кількості часу. Відсутній підготовчий процес – пацієнту не потрібно обмежувати себе в їжі, пиття і навіть паління. Потрібно лише записатися в будь-яку зручну клініку, взяти з собою рушник, та, за наявності, результати минулих досліджень.

Для мінімізації блювотного рефлексу літнім людям і дітям можна утриматися від прийому їжі. Розшифровка результатів, одержаних в ході обстеження також не займе багато часу – складання протоколу у лікаря йде не більш 10 хвилин. Після чого пройшов процедуру може відправлятися до лікаря для отримання консультації з приводу подальших заходів.

Можливо, будуть призначені додаткові процедури, такі як здача крові на гормони або інші необхідні обстеження адже, незважаючи на інформативність УЗД, його одного недостатньо для постановки об’єктивного всеохоплюючого діагнозу. Головне, що потрібно від пацієнта – це сумлінно виконувати рекомендації фахівця!

Leave a Comment (0) ↓