УЗД судин і вен

УЗД судин і вен

За циркуляцію крові в організмі відповідає серцево-судинна система. Це циклічний механізм, який здійснює транспортування кисню та крові для підтримки життєдіяльності. Основними складовими магістралями є артерії і вени. Перші доставляють кров, насичену киснем від серця на периферію (до тканин і органів), другі – забезпечують кровопостачання в зворотному напрямку (від органів і тканин до серця).

Зміст статті:

По мірі старіння судин, їх стінки втрачають еластичність, а просвіт звужується через утворення наростів. Утруднений кровотік збільшує навантаження на серце, що, в кінцевому підсумку, призводить до інфаркту та інших захворювань. Для своєчасної діагностики стану судинної системи застосовується метод УЗД судин.

Про методику

Дослідження засноване на ефекті відображення ультразвукових хвиль від стінок судин і червоних кров’яних тілець (еритроцитів). Спеціальна програма перетворює зворотний луно-сигнал у наочне зображення на екрані монітора, на якому лікар робить висновок про здоров’я вен, артерій і капілярів. Прерогативными аспектами діагностики є: висока інформативність, нешкідливість ультразвуку для організму, доступність (цінова і територіальна), неінвазивність (без пошкодження шкірних покривів), відсутність протипоказань. Методика дослідження допускається до застосування грудним дітям і вагітним жінкам.

Об’єкти і види дослідження

По мірі розвитку діагностичного методу ультразвуку, з’явилося кілька способів проведення процедури. Види діагностики:

 • Звичайний режим. Візуалізуються вени і артерії, як статичні елементи організму.
 • УЗГД (ультразвукова доплерографія). Допплер-ефект – це відображення хвиль від рухомого кровотоку, що дозволяє оцінити його швидкість.
 • Дуплекс (дуплексне ангіосканування). Поєднання простого режиму з доплером, дозволяє проаналізувати стан судинних стінок, діаметр судин і швидкість циркуляції крові.
 • Триплекс (триплексне сканування). Модифікований метод УЗД судин для оцінки структури вен і артерій, руху крові і лімфи. Цей вид дослідження забезпечений функцією кольорового картування, тобто детального кольорового зображення.

Найпоширенішим видом є дуплекс, оскільки УЗ-діагностика в звичайному режимі недостатньо інформативна, а апаратурою для триплексного обстеження оснащені не всі медичні установи.

За допомогою ультразвукової діагностики можна обстежити більшість органів і систем. Основними об’єктами УЗД судин є головний мозок (оцінка екстракраніальних і інтракраніальних судин), шия (аналіз стану брахиоцефальных артерій), нижні кінцівки (периферичні судини і глибокі вени), органи малого тазу (дугоподібні і клубові вени та артерії), черевна порожнина (основні гілки черевної аорти, нижня порожниста вена і ниркові артерії). Після ускладненого розродження ехоенцефалографія (УЗД головного мозку), в обов’язковому порядку проводиться новонародженим.

Параметри оцінки

Протокол УЗД судин ведеться за такими оцінними параметрами:

 • пропускна спроможність (ступінь прохідності вен і артерій);
 • товщина КІМ або комплексу інтим-медіа сонної артерії (внутрішній шар);
 • наявність та стадія стенозу (звуження) і аневризми (розширення з випинанням стінки) артерій;
 • стан лімфатичних судин;
 • швидкість руху (циркуляції) крові: систолічна та діастолічна (тобто в період скорочення і розслаблення серця);
 • анатомічна будова і патології в структурі;
 • ехогенність (провідність хвиль).

Лікар-узист фіксує отримані значення. Розшифровка результатів проводиться лікарем, який направив пацієнта на дослідження.

УЗГД голови і шиї

Діагностування стану судин голови та шиї у дорослих, як правило, проводиться в рамках однієї процедури. В оціночний комплекс даного дослідження входять магістральні судини: экстракраниальные (дуга аорти, артерії: сонна, хребетна, підключичні), інтракраніальні (основна артерія головного мозку, передні, середні і задні мозкові артерії). Показаннями для обстеження є хронічні захворювання (гіпертонія, ІХС, діабет, атеросклероз), післяопераційний період хірургічного втручання на судини мозку, неблагополучна спадковість.

Крім того, УЗДГ рекомендовано зробити при наявності таких симптомів:

 • систематичні головні болі, запаморочення, короткочасні втрати свідомості;
 • порушення пам’яті;
 • ідіопатичний шум у вухах;
 • нездатність сконцентрувати увагу;
 • стабільно високий холестерин в крові;
 • пульсація вен в області голови та шиї;
 • втрата сенсорності;
 • порушення зорового сприйняття зображення;
 • дисфункція мовного апарату;
 • розлад церебрального кровообігу (транзиторна ішемічна атака).
Крім коронарних судин, що забезпечують доставку кисню до системи організму, паралельно обстежують швидкість венозного кровотоку.
Під час процедури пацієнт не повинен розмовляти і повертати голову без команди доктора

Поширені діагнози:

 • поразка внутрішній поверхні кровоносних судин бляшками наростами (бляшками) або атеросклероз;
 • стеноз, оклюзія (закупорка), аневризма судини;
 • трансформація артеріального русла;
 • фістула (свищ) в просторі між судинами;
 • здавлювання (экстравазальная компресія) артерії;
 • розрив і розшарування артеріальної стінки.

За результатами діагностики призначається консервативне лікування. У разі важких патологій, кровопостачання відновлюється за допомогою хірургічного втручання.

Судинна діагностика нижніх кінцівок

УЗД вен і судин кінцівок призначається в цілях діагностики захворювань, до і після флебектомії (операції з видалення венозних патологій на ногах). Симптомами для обстеження виступають набряклість, судинні зірочки і набряклі вени, мимовільні скорочення м’язів (судоми), рани на ногах, внаслідок некрозу і відторгнення шкірних покривів (трофічні виразки), відхилення в показниках холестерину в бік збільшення.

До переліку також входять блідість, синюшність эпидермического покриву ніг, хворобливі відчуття поколювання у м’язах, незалежні від навантаження на ноги, діагностований цукровий діабет II, III, IV ступеня. В процесі ультразвукової діагностики лікар проводить дослідження глибоких вен, периферичних судин, судинних клапанів, виявляє наявність кров’яних згустків (тромбів).

Основні патології, які показує діагностика: хронічне розширення венозного просвіту, що супроводжується порушенням відтоку крові та утворенням вузлів (варикоз), наявність кров’яних згустків в судинах (тромбоз глибоких вен) і можливе ускладнення – посттромбофлебітичний синдром (ПТФС), звуження і оклюзія судин з артеріальним запалення (облітеруючий ендартеріїт), ішемія ніг внаслідок закупорки великих судин (атеросклероз кінцівок). Лікарська терапія підходить тільки на ранніх етапах розвитку перерахованих захворювань. Серйозні дефекти усувають з допомогою флебектоміі.

Обстеження вен на ногах може проводитися як в горизонтальному, так і у вертикальному положенні пацієнта

Обстеження органів малого тазу

Дослідження судинної системи органів малого тазу має різні свідчення з гендерної приналежності. У ході процедури у чоловіків обстежують судинні складові передміхурової залози (простати). У жінок – матки, її внутрішнього шару (ендометрія) і яєчників. Крім судинних змін, УЗД фіксує можливі патології органів статевої системи. Для пацієнтів обох статей проводиться діагностика дугоподібної артерії і клубових вен.

Жіночі показання: болі внизу живота, що не мають відношення до менструації, нездатність до зачаття, діагностовані захворювання сечостатевої системи. У перинатальний період УЗДГ призначають у наступних випадках: многоэмбриональная вагітність, аномалії у розвитку малюка. УЗД судин також входить до складу обов’язкового скринінгу третього триместру. Показання для чоловіків: патології простати (аденома, простатит), нездатність до зачаття, порушення ерекції (у тому числі імпотенція), проблеми з випорожненням сечового міхура: інконтиненція (нетримання сечі), хворобливе і нестабільне сечовипускання.

У підсумковому протоколі реєструються показники швидкості кровоносного потоку, загальний стан (структура, діаметр, товщина стінок) вен і артерій. Результати процедури можуть бути такі: здуття вен сім’яного канатика (варикоцеле), злоякісні і доброякісні новоутворення матки, передміхурової залози, наявність згустків (тромбів) і кіст в артеріях і венах, стеноз і аневризма, наявність атеросклеротичних бляшок.

При сумнівних діагнозів пацієнтам рекомендується додаткове обстеження – томографія (комп’ютерна, магнітно-резонансна) з ангіографією.

Сканування судин черевної порожнини і нирок

В першу чергу, ультразвук в даній області організму спрямований на оцінку показників нижньої порожнистої вени (великого бесклапанного судини на стику двох здухвинних вен). До протоколу заносяться такі дані: прохідність кровотоку, анатомічне розташування вени. За допомогою дослідження вени можуть бути діагностовані скупчення крові, лімфи і гною в черевній порожнині. По тим же параметрам оглядається черевна аорта, мезентериальныая, ренальна артерії.

Розмір черевної аорти в діаметрі не повинен перевищувати 30 мм

Сканування ниркових судин визначає атеросклеротичні нарости, зміни (звуження, розширення вен, наявність ракових або доброякісних новоутворень, тромбоз. УЗД нирок з доплером особливо важливо для жінок в перинатальний період.

Коротко про підготовку

Як робити УЗД судинної системи залежить від обстежуваної області. Процедура проводиться в горизонтальному положенні пацієнта. В окремих випадках (функціональні проби при УЗГД судин шиї і голови, дослідження нижніх кінцівок) пацієнт може перебувати у вертикальному положенні. Часовий інтервал, в залежності від складності процедури, займає від чверті години до 45 хвилин. Спеціальна попередня підготовка необхідна тільки перед УЗГД черевної порожнини.

Перед іншими дослідженнями пацієнтам рекомендується не палити, не вживати каву та енергетичні напої, проходити процедуру в спокійному стані, не нервувати, за добу до процедури тимчасово припинити прийом медичних препаратів. Судинне дослідження черевної порожнини вимагає дотримання дієтичного раціону за три доби до УЗД. Устраняютсяблюда з бобових культур і кукурудзи, здобна випічка, свіже молоко, газовані напої і квас.

За два дні до УЗГД необхідно почати приймати вітрогінні препарати (Еспумізан, активоване вугілля) для зменшення інтенсивності газоутворення. Процедура проводиться на голодний шлунок. Ультразвукове дослідження судин настійно рекомендується людям з нікотиновою залежністю, оскільки куріння є однією з основних причин судинних патологій.

Leave a Comment (0) ↓