УЗД суглобів

УЗД суглобів

Злагоджена робота суглобів забезпечує людині рухливість і активне життя до самої старості, і навпаки, їх захворювання можуть повністю позбавити можливості пересування і комфортного існування. Найчастіше суглобові захворювання мають виражену симптоматику, яка змушує звертатися за кваліфікованою допомогою. Але іноді патології протікають приховано, лише трохи проявляючись, що не викликає особливих підозр і побоювання у хворого.

Зміст статті:

 В таких випадках краще не відкладати візит до лікаря, а якомога швидше відвідати лікувальний заклад, де, швидше за все, буде призначено повне обстеження, обов’язково включає УЗД суглобів.

Можливості ультразвуку

За досить тривалий термін всі вже добре впевнилися, що для кісткових зчленувань ультразвуковий метод не вважається досить інформативним. Адже кістки і суглоби добре зможе показати МРТ, рентген або комп’ютерна діагностика – вдосконалений спосіб обстеження іонізуючими променями. Безперечно, це незаперечна істина, але суглоби утворені не тільки кісткової тканиною – також вони складаються з хрящової, і навколишніх м’яких тканинних структур. Тому ультразвукове дослідження суглобів за останні 10-15 років стала дуже важливою діагностичною методикою.

Якщо врахувати, що багато захворювань суглобів у молодому і середньому віці не вражають кістки, то виходить, що рентген взагалі нічого не покаже при обстеженні. Зате в літньому і старшому віці, коли яскраво виражені деструктивні зміни кісток – рентгенографія буде незамінною діагностикою. При дослідженні ультразвуком лікар може приділити достатньо уваги саме ділянки, беспокоящему пацієнта, і вивчити його.

Під час процедури діагност підтримує контакт з пацієнтом, контролюючи його стан, що дозволяє проводити хірургічні операції, пункції або забір матеріалу на дослідження. Завдяки створенню допплерографії у УЗД з’явилася можливість вивчити і оцінити всі нюанси кровообігу в судинах як великих, так і дрібних суглобів. Доповнюючи переваги ультразвукової діагностики суглобів, слід додати про її абсолютної нешкідливості, безболісності і не інвазивності, що дозволяє проводити процедуру і дітям будь-якого віку і вагітним, і ослабленим пацієнтам.

В яких випадках буде призначено УЗД?

У показання для проведення ультразвукового обстеження входить велике число як окремих симптомів, так і синдроми, що свідчать про наявність певного виду патології. Так, діагностика суглобів буде рекомендована, якщо присутні:

 • травми в області розташування суглобів – свіжі або в анамнезі;
 • болі в проекції суглобів, обмеження рухливості;
 • припухлість суглобів або збільшення їх в об’ємі;
 • травми м’язів, розтягнення, розриви зв’язок, сухожиль;
 • системні, аутоімунні, ендокринні хвороби;
 • ожиріння важких ступенів;
 • гостра і хронічна форма запальних процесів;
 • остеохондропатия (передбачувана чи виявлена при рентгені);
 • м’язові болі неясної етіології;
 • об’ємні формування м’яких тканин, виявлені при пальпації;
 • припущення на наявність кісти Беккера або її розрив.
Будь-яка травма в місці розташування суглоба повинна пройти перевірку УЗ-діагностуванням

Обов’язково призначення УЗД в якості скринінгу у віці після 45-50 років, так як саме в цей час у більшості людей починаються деструктивні зміни в кістках, що супроводжуються запальними процесами м’яких тканин. Найпоширенішим захворюванням такого виду є остеопороз і для його виявлення застосовують денситометрію – ультразвукове дослідження кісткової тканини.

Денситометрія може бути здійснена і рентгенологічним способом, але останній має досить протипоказань і несе іонізуюче опромінення, що змушує деяких пацієнтів від нього відмовитися. Також проводиться дане обстеження у новонароджених, які потрапляють у групу ризику за дисплазії кульшових суглобів або при підозрі на її наявність. При вивиху або підвивиху кульшового суглоба у грудничка для виконання лікувальних заходів неодмінно знадобиться проведення УЗД.

Це буде єдиний оптимальний варіант для обстеження новонародженого, так як в його кісткових структурах в основному переважає хрящова тканина, яка повністю замінять лише за настання дитині року.

Крім всього, переліченого ультразвук застосовується для контролю лікування при дисплазії, вивиху та підвивиху кульшового суглоба у дітей, запальних процесів артритів, теносиновитов, тендинітів. І звичайно ж, процедура є незамінною діагностикою для спостереження терапії при травмах м’язів, зв’язок, сухожиль, а також бурситів.

Особливості обстеження дрібних і великих суглобів

Ультразвук дозволяє обстежити з усією ретельністю всі м’які і хрящові складові як дрібних, так і великих суглобів рук і ніг. Для дослідження застосовуються кілька проекцій, що дозволяє вивчити навіть важкодоступні ділянки органу.

УЗД променево-зап’ясткового суглоба

Процедура здатна показати порушення в роботі сухожиль, що відповідають за згинання і розгинання передпліччя, кисті і пальців рук, м’язів, нервових утворень і судин. Додатково можна вивчити м’які тканини пальців. За непрямими ознаками при обстеженні визначається наявність переломів зап’ястя, що не завжди можна виявити рентгенологічним методом. Методика дозволяє провести вивчення органу в динаміці, забезпечуючи отримання повної картини стану суглоба. Ефективність діагностики ультразвуком нічим не поступається МРТ, але при цьому коштує вона набагато дешевше.

Діагностика ліктьового суглоба

При дослідженні ліктьового суглоба оцінюються контури хрящових тканин, сухожиль плеча і передпліччя, ширина суглобової порожнини і стан капсули, латерального і медіального надвиростка і променевого, ліктьового і серединного нервів. Можливості сучасних апаратів УЗД при вивченні нервів перевершують навіть дорогу МРТ.

Процедура виконується за стандартизованої методології в сидячому положенні або лежачому із застосуванням укладок, які забезпечують передній, задній, латеральний і медіальний доступ. В основному така перевірка ліктьового суглоба здійснюється для пошуку і вивчення патологій, пов’язаних зі спортивної та професійної діяльністю, наприклад, «лікоть тенісиста» або травмування двоголового м’яза.

УЗД плечового суглоба

Діагностика плечового суглоба дозволяє досліджувати сухожилля двоголового, подостной, надостной, підлопаткових м’язи, суглобову сумку, внутрішньосуглобової хрящ, задню губу, ключично-акромиальное і плечі-лопатне зчленування. Процедура проходить у сидячому положенні на обертовому кріслі, і руки пацієнт тримає на колінах. Протягом обстеження діагност змінює положення досліджуваної руки, що дозволяє візуалізувати всі анатомічні структури суглоба, доступні ультразвуку. По своїм можливостям дослідження плечового зчленування нічим не поступається МРТ, але і значно доступнішими по вартості.

УЗ-діагностика колінного суглоба

Ультразвукове обстеження коліна рекомендується пройти при наявності хрускоту в суглобі, болю або набряклості, а також за підозри на виникнення новоутворень. Діагностика дозволяє вивчити внутрішньосуглобові структури, меніск, сухожилля, синовіальну оболонку, надколінок, бічні зв’язки і ширини суглобової щілини. Додатково у лікаря є можливість встановити перевищення продукування суглобової рідини, утворення запального ексудату і ураження хрящів. При процедурі пацієнта укладають на спину, і під задню поверхню коліна підкладаються валики.

У такому положенні вивчається передня і бічні області колінного суглоба, потім обстежуваний перевертається на живіт, і вивчається задня поверхня органу. При підозрах на артроз, що процедура проводиться на суглобах обох ніг – це дозволяє вчасно відслідковувати зміни на початкових стадіях і призначити необхідне лікування.

Обстеження гомілковостопного суглоба

Діагностування гомілки і стопи призначається при травмах в області щиколотки, пошкодження зв’язок, ахіллового сухожилля, а також запальних процесах. Метод дає можливість здійснити диференційовану діагностику больового синдрому та набряків при травмах або порушенні кровообігу ніг. Ультразвукове обстеження гомілковостопного суглоба проводиться в положенні лежачи, і технологія його виконання повністю ідентична УЗД коліна.

УЗ-дослідження кульшових суглобів

Дана процедура дорослим проводиться досить рідко – в основному при травмах або деструктивно-дегенеративних процесах. Для цієї області вважається більш інформативним МРТ, так як у дорослих обстеження важче проводити через анатомічних особливостей зчленування і в разі ожиріння через жирового прошарку. Але при цьому лише ультразвук здатний показати наявність випоту в суглобі.

Зате для дітей і особливо немовлят – це, можна сказати, одна з найважливіших і найбільш часто проведених діагностик. Її призначають при підозрі на дисплазію кульшового суглоба (КС). УЗД дитині можна проводити в будь-якому віці, але у випадках, коли воно робиться раніше, як правило, більше шансів на сприятливий прогноз лікування. Дитяче УЗД краще робити у віці до року, поки головка стегнової кістки не окостенела, так як потім це буде заважати візуалізації суглоба.

Процедура рекомендована всім дітям, у яких є:

 • асиметричність шкірних складок стегон;
 • генетична схильність до захворювань ТБС;
 • різниця у довжині нижніх кінцівок;
 • неправильне передлежання під час вагітності;
 • родова травма.

У ході процедури виконується знімок, на якому виробляють оцінювання розмірів кутів альфа і бета. У немовлят на УЗД ТБС норма кутів вважається більш 60 і менше 55 градусів. Кут альфа характеризує ступінь рухливості головки стегнової кістки в вертлюжної западині, а кут бета – показує її мобільність. Наприклад, при підвивиху розшифровка результатів обстеження буде виглядати так: кут альфа – більше 43, і кут бета – перевищує 77. При таких даних з відхиленням від норми кутів альфа і бета в межах 43-59 і 55-77, лікар зробить висновок про наявність дисплазії.


Таблиця для інтерпретації результатів УЗД ТБС немовлят при визначенні дисплазії

Розшифровка результатів

Після закінчення процедури, отримані дані проходять інтерпретацію, в ході якої визначаються анатомічні особливості суглобів, відповідність їх нормі і наявність патологій. Найчастіше після обстеження не доводиться призначати додаткові аналізи, тому що показує УЗД суглобів практично всі відомі медицині порушення. Так, дослідження дозволяє виявити присутність:

 • випоту в навколосуглобових сумки;
 • низько эхогенных областей;
 • фіброзних спайок, кістозних утворень з рідиною;
 • ураження м’язів, зв’язок, колінної чашечки;
 • гематом, зміни хрящових контурів.
На підставі протоколу процедури і загальної картини стану обстежуваної ділянки травматологи або ортопеди роблять висновок і за необхідності призначають лікувальні заходи.

Ультразвукова терапія суглобів

Крім діагностичних цілей, ультразвук широко застосовується в сучасній медицині для лікування суглобових захворювань. Його вплив поліпшує обмін речовин і мікроциркуляцію крові в органах, що сприяє зняттю болю і набряклості. Це відбувається завдяки таким ефектам:

 • При впливі ультразвуку виникає коливання тканин, в результаті чого знижується тонус судин, м’язові спазми і больові відчуття.
 • Збільшення кровообігу забезпечує більш якісне постачання киснем ураженої ділянки, що сприяє його швидкої регенерації.
 • Поліпшення венозного відтоку знижує набряклість і больовий синдром.

При розробці невеликих портативних ультразвукових апаратів багато пацієнтів отримали можливість проводити лікування в домашніх умовах, що не можна не додати до численних переваг даної методики.

Leave a Comment (0) ↓